Schudnij i Popraw Relacje z Jedzeniem w 90 Dni
- Masz problem z zaburzoną relacją z jedzeniem, ale jednocześnie chcesz schudnąć i zadbać o swoją sylwetkę?
To coś dla Ciebie!
Jeżeli któryś punkt Cię dotyczy, to proszę, PRZECZYTAJ DO KOŃCA tę stronę
Każdego dnia pracuję z wymienionymi wyżej problemami. Naprawdę dobrze Cię rozumiem. Znam Twoje obiekcje, obawy i to z czym się na co dzień mierzysz.
Doskonale wiem, co czujesz i z czym się zmagasz. Z jednej strony za Tobą masa wyrzeczeń, ciężkiej pracy włożonej w proces zmiany, a być może i utraconych kilogramów oraz lęk i strach przed przytyciem. Z drugiej zaś objadanie się, które negatywnie oddziałuje na całe Twoje życie i zagraża utracie efektów, których za wszelką cenę nie chcesz zaprzepaścić. A może już za późno i aktualnie jesteś w punkcie wyjścia, bądź gorzej – Twoja masa ciała jest większa niż przed startem odchudzania? To poczucie sprzeczności, które w związku z tym wszystkim czujesz, jest naprawdę zupełnie naturalne i spotykam się z nim pracując 1:1 każdego dnia.
Z pewnością nie pomagają Ci także treści „ekspertów”, którzy 0-1 mówią, że albo odchudzanie albo naprawa relacji z jedzeniem. Fakt jest taki, że w pewnych przypadkach można to połączyć, ale trzeba posiadać odpowiednią wiedzę oraz zrobić to umiejętnie.
Ciągłe myślenie o jedzeniu, unikanie spotkań z innymi w obawie przed jedzeniem lub oceną, zakazywanie i odmawianie sobie, tylko po to, aby w końcu się objeść i stracić kontrolę nad jedzeniem, a potem mieć wyrzuty sumienia, obwiniać się, karać, biczować, a potem wrócić z powrotem do restrykcji i szukać kolejnej diety, bo przecież trzeba nadrobić nadmiernie spożyte kalorie, żeby nie przytyć? Powiedzmy sobie szczerze – tak się nie da żyć! A może bardziej funkcjonować, bo kiedy cały nasz świat kręci się wokół jedzenia, to ciężko jest nazwać to życiem, prawda? To błędne koło, które trzeba i naprawdę można przerwać.
No i przede wszystkim jednym z głównych problemów jest...
...BRAK WSPARCIA.
➡️ Liczne badania naukowe pokazują, że wsparcie innych osób odgrywa kluczową rolę w procesie naprawy relacji z jedzeniem, zdrowieniu, odchudzaniu czy utrzymaniu uzyskanych podczas redukcji masy ciała efektów [1-5].
Wsparcie innych może w szczególności stanowić punkt zwrotny w życiu osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania.
⬇️ Oto dlaczego:
Zrozumienie bez oceniania
Zaburzenia odżywiania, problemy w relacji z jedzeniem czy nadmierna masa ciała często są mylnie interpretowane przez społeczeństwo, a wokół nich narosło sporo mitów i szkodliwych, krzywdzących stereotypów. To często prowadzić do stygmatyzacji i poczucia niezrozumienia oraz samotności. Grupa wsparcia gwarantuje przyjazne środowisko, w którym każdy będzie czuć się zrozumiany, ponieważ wszyscy członkowie doświadczają podobnych trudności, mają zbliżone doświadczenia oraz cele. To właśnie m.in. to poczucie wspólnoty jest nieocenione w drodze do zdrowia.
Okazja do wzajemnej nauki
Udział w grupie wsparcia umożliwia dzielenie się doświadczeniami, historiami, metodami, narzędziami czy strategiami radzenia sobie z problemami. Członkowie mogą uczyć się od siebie nawzajem, czerpać z doświadczeń innych czy wyciągać wnioski z ich historii, a jednocześnie odkrywać nowe sposoby na pokonywanie trudności, co jest niemożliwe działając na własną rękę.
Motywacja i poczucie odpowiedzialności
Naprawa relacji z jedzeniem i skuteczna redukcja masy ciała, wymaga czasu, zasobów, energii i wysiłku. Bycie częścią grupy, która wspólnie śledzi postępy, dzieli się przeszkodami, a także wspiera w trudnych chwilach, zapewnia dodatkową motywację do działania. Poczucie odpowiedzialności wobec grupy może przełożyć się na wzrost determinacji do działania i ciągłej pracy nad sobą i swoimi problemami.
Poprawa samopoczucia i jakości życia
Regularne spotkania z grupą wsparcia mogą znacząco poprawić samopoczucie, zmniejszyć poczucie samotności i pomóc w budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Wzrost samooceny, pewności siebie oraz poczucia sprawczości, to elementy bardzo istotne w procesie naprawy relacji z jedzeniem, redukcji masy ciała i budowania zdrowych nawyków.
I właśnie dlatego też postanowiłem stworzyć specjalny grupowy program wsparcia —
Twoje Bezpieczne Miejsce.
- Hwang KO, Ottenbacher AJ, Green AP, et al. Social support in an Internet weight loss community. Int J Med Inform. 2010;79(1):5-13.
- Linville D, Brown T, Sturm K, McDougal T. Eating disorders and social support: perspectives of recovered individuals. Eat Disord. 2012;20(3):216-231.
- Karfopoulou E, Anastasiou CA, Avgeraki E, Kosmidis MH, Yannakoulia M. The role of social support in weight loss maintenance: results from the MedWeight study. J Behav Med. 2016;39(3):511-518.
- Stern M, Rubino L, Desjardins C, Stice E. Prospective reciprocal relations between social support and eating disorder symptoms. J Psychopathol Clin Sci. 2023;132(8):1043-1050.
- Kim S, Smith K, Udo T, Mason T. Social support across eating disorder diagnostic groups: Results from the National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions-III (NESARC-III). Eat Behav. 2023;48:101699.
Jeśli masz już dość:
Krótkoterminowych diet jojo, które przynoszą chwilowe rezultaty następnie prowadzą do powrotu wagi, starych nawyków i frustracji
Ciągłego myślenia o jedzeniu, obsesyjnego planowania posiłków i poczucia winy po zjedzeniu „zakazanych” produktów
Negatywnej spirali myśli, krytycyzmu wobec siebie i swojego ciała, niskiego poczucia własnej wartości i braku wiary w sukces
Kompleksów i ograniczeń, które powstrzymują Cię od spełniania marzeń i życia pełnią życia
Presji i frustracji związanych z nakładaniem na siebie nierealnych oczekiwań i porównywaniem się do innych
Braku wsparcia ze strony bliskich osób, braku zrozumienia i motywacji w dążeniu do celu
Wyrzutów sumienia i poczucia winy po jedzeniu, karania siebie za „grzechy” żywieniowe
Kolejnych nieudanych prób odchudzania, rezygnacji z celu po napotkaniu pierwszych przeszkód i powtarzania błędów z przeszłości